Kennelek

Szentkúti Pásztor kennel

Bemutatkozás

A fajta elkötelezettjeként régi álmom vált valóra, miszerint a nemrég kiváltott „Szentkúti Pásztor” kennelnév alatt megkezdhettem a tenyésztői munkát itt Petőfiszálláson. Mikor megismerkedtem a Sarplaninac Baráti Kör tagjaival rögtön tudtam, hogy nekem is nagyon hasonló elképzeléseim és célkitűzéseim vannak a fajtát illetően, így szép lassan bekapcsolódtam a munkájukba. Később a kibővült közösség számára hoztuk létre a Sarplaninac Baráti Körösök Klubját, és a klub honlap felületén én is bemutatkozok.

A Sarplaninac fajtával gyerekkoromban ismerkedtem meg, mikor a szüleim végre engedélyezték, hogy saját kutyám legyen, és a választásom egy igencsak „nagy” kutyára esett, a Sarplaninacra. Akkoriban még keveset tudtam a pásztorkutyákról, de amit a könyvekben olvastam róluk, az magával ragadott, és nem tántorított el semmilyen akadály, mint például a nevelést, fegyelmezést illetően felmerülő nehézségek. A fajta konkrét kiválasztása is csak az olvasottak hatására, véletlenszerű szimpátia alapján történt. Az első kutyám, Athos remek választásnak bizonyult, egy hatvani tenyésztőtől vettük, felmenői között megtalálhatóak voltak a Római Mandula tenyészet kutyái is. Hogy mennyire jó pásztorkutya tulajdonságokkal rendelkezett, csak később derült ki számomra. Akkor még azt hittem, amit ő tudott, az minden Sarplaninacban benne van, de azóta tudom, hogy ez nem igazán így van. A kiállításokon nem ért el kiemelkedő eredményeket, de elsőrangú pásztorkutya volt, annak minden jó és időnként kellemetlen tulajdonságaival együtt. A tapasztalatlanságom ellenére jól megtanultunk kommunikálni, és kivívtam a vezető szerepet is, nagyon tetszett a kutya intelligenciája, önállósága és gondoskodó viselkedése, ahogy a családra vigyázott. Sokfelé vittem magammal, rengeteg helyzetben láttam a kutyát, és domináns viselkedése ellenére jól kezelhető volt, fegyelmezett, de ha engedtem, szeretett önállóan dönteni, és sokszor meglepett mennyire jól méri fel az adódó helyzeteket és alapvetően nem veszélyeztet sem embert, sem állatot, csak ha okot adnak rá. Akkor viszont első osztályú harcosként működött. Mondanom sem kell, hogy nagyon szerettem a kutyát, és nagyon szoros kapcsolat volt közöttünk. Ezzel kezdődött a fajta iránti rajongásom, és azóta is tart. A következő kutyám Lesko, Csehországból érkezett, de teljesen más típust képviselt, mint az első kutyám. Igazi „show kutya” volt, imádott utazni, kiállításra járni, szerette a nyüzsgést és az embereket, viszont az őrző-védő képessége már kevésbé volt kiemelkedő. Ezt követően néhány éve találkoztam össze a Sarplaninac Baráti Kör tagjaival, mikor a Titov Kincse kennelből elhoztuk az alom egyetlen szuka kiskutyáját, Borát (Szülők: Aga Jazo x Mira). Bora beváltotta a hozzá fűzött reményeket, nagyon szép kutyává fejlődött, korrekt felépítéssel, és kiemelkedő atletikus fizikummal. Bő 3 évvel ezelőtt az első alom még a Titov Kincse kennel égisze alatt született, és Bora nagyon jó anyának bizonyult. Közben a körülmények lehetővé tették több kutya tartását, és mivel a családtagjaim is megfertőződtek a fajta iránti rajongással, így lehetőség volt újabb kutyát hozni a házhoz. Az Akela Népe kennelből érkezett Milos (Szülők: Karabas Restelicki x Brita), a most már felnőtt, érett kan, aki azóta testvéremék tanyáját és állatait őrzi, és remekül bevált pásztorkutyaként. Nagyon kiegyensúlyozott, stabil idegrendszere van, és különleges érzékkel kezeli a háziállatokat, különösen a birkákkal szeret együtt mozogni, ahogy ezt a felmenői tették. Kiállításra keveset vittük, viszont a Sarplaninac Táborban minden évben részt vesz, és már 2 alkalommal szerezte meg a „Tábor Kiváló Kutyája” címet és a vándorkupát 2 különböző bírónál. Milos mind felépítésben, mozgásban, mind viselkedésben kiemelkedő, ezt a Táborban is szokta bizonyítani. Az év többi napján sikeresen veszi fel a küzdelmet a tanya állatait fenyegető ragadozókkal.

Két Sarplaninacot sikerült az elmúlt években behoznom Szerbiából, mindkettő a Bjelica tenyészetből származik.

Nessa od Bjelica (Szülők: Varan x Daca od Bjelica), nyugodt, közepésnél nagyobb méretű, világos szuka. Vele 2020-ban a lehetőségek szerint sok kiállításon és egyéb megmérettetéseken vettünk részt. Korrekt anatómiai adottságainak és oldott viselkedésének köszönhetően szép sikereket értünk el. Eddigi eredményei: 3 x HPJ, CAC, Res.CACIB, BOS, BOB-HFGY, Hungária Junior Champion, Karakán Klubkiállítás: K2, sikeres tenyészszemle. 2020. és 2021. végén születtek kölykei, először Milostól, majd Rados od Bjelica volt a fedezőkan.

Rados od Bjelica most 3 éves temperamentumos kan. Átlagosnál nagyobb méretű, kitűnő anatómiájú, könnyed mozgású kutya, kifogyhatatlan az energiája. Stabil idegrendszer, nagyfokú bátorság és nagyon jó területőrző képesség jellemzi. Lehetőség szerint szoktam vinni kiállításokra, a következő eredményekkel rendelkezik mostanáig: 3 x HPJ, 3 x Best Junior, Fiatal Klubgyőztes, 2 x BOB/HFGY, 2 x CAC, BOS, Hungária Junior Champion, Karakán Klub “2020 Év Fiatal Kutyája”.  A kutya nagyon jó – fajtára jellemző – viselkedést mutat, családjához nagyon ragaszkodik, figyelmes, jó a problémamegoldó képessége. Idegenekkel, különösen saját területen bizalmatlan, és a gazda jelenléte nélkül keményen őriz. A Sarplaninac Táborban minden évben kiemelkedősen teljesít.

Kisbéri Szürke Farkas Gerda a csapat egyik új tagja. Szülei: Mery és Rados od Bjelica, 2022. tavaszán született. Gerdát a fedeztetésért cserében választottam és hoztam el Morvai Imrétől. A 4 szuka közül ő volt a legkíváncsibb és legelevenebb, ezen tulajdonságait mai napig őrzi. Nagyon jókat mutat felépítésre és karakterre is. Ő a kennel egyik új reménysége. Első kiállításain jól szerepelt, a Sarplaninac Táborban 6 hónaposan „Nagyon ígéretes” minősítést kapott, de azóta a Fehova Winter Dogshown, és a Békéscsabai CACIB kiállításon is fiatal osztálygyőztes lett. Reméljük, hogy a későbbi megmérettetéseken is jól teljesít. 

 

Bora

Milos

Nessa od Bjelica

Rados od Bjelica

Kisbéri Szürke Farkas Gerda

Tenyésztés

Korábban egyszerre mindig csak egy kutyát tarthattam, ez a tenyésztést nem igazán tette lehetővé, ma már szeretném, ha az arra érdemes kutyáimnak lennének utódai, lenne utánpótlás, hiszen ha körülnézek, az országban nagyon kevés a Sarplaninac, és egyre kevesebb általánosságban a jó pásztorkutya. Manapság a szelekció más szempontok szerint történik, mint a dolgozó kutyáknál, így az egykor természetes pásztorkutya tulajdonságok kezdenek kiveszni a mai állományból. Az én célom az, hogy megtaláljam azokat a kutyákat, amik el tudják, vagy el tudnák látni eredeti feladatkörüket (hiszen a modern világban általában mások a tartási körülmények), egészséges fizikummal, felépítéssel rendelkeznek és viselkedésükben, ösztöneikben az elsődleges motiváció a nyáj vagy mostanság a család védelme.
A pásztorkutyák, így a Sarplaninac is, számomra a legcsodálatraméltóbb kutyák, elképesztően sokrétű és összetett feladatot kell ellátniuk évezredek óta az ember mellett. Acélos, erős fizikummal kell rendelkezniük, az időjárás viszontagságait jól kell tűrniük, kevés élelem és babusgatás mellett életüket annak kell szentelniük, hogy megvédjék a gazdájukat és annak minden állatát, minden értékét. Ehhez nagyon fontos az intelligencia, az önállóság és a problémamegoldó készség, ugyanakkor az, hogy tudjanak falkában élni és dolgozni. Tökéletesre kell fejleszteniük a kommunikációt egymás között és a gazdájukkal, hiszen egy ragadozó támadásakor másodpercek alatt kell tudniuk összehangolni a védelmet. Ehhez elengedhetetlen, hogy a rangsort minimális harc árán ki tudják alakítani egymás között, ne gyengítsék a falkát felesleges verekedésekkel.
De a keménység nem elég egy jó pásztorkutyánál. Tudnia kell türelmesnek, gyengédnek lennie azokkal az élőlényekkel, melyekre vigyáznia kell. A kisbáránnyal, a kutyakölykökkel, az ember gyerekeivel, vagy éppen a család aranyhörcsögével. Ezekben a kutyákban ez a legcsodálatosabb, hogy egyszerre rettenthetetlen, kemény harcosok, és kedves, szelíd óriások, akik eltűrik a védtelen kis állatok vagy emberek ugrándozását.
Ez az, ami sok éve megfogott ezekben a kutyákban, és szeretném, ha fennmaradhatna a mai modern világban is. Szerencsére ma már elindultak olyan kezdeményezések, amik a pásztorkutyák szélesebb körű tesztelését szeretnék megvalósítani, pont azzal a céllal, hogy minden fontos ösztön megnyilvánulhasson, és értékelve legyen. A Sarplaninac Baráti Kör Kennelek tagjaiban olyan tenyésztőket ismertem meg, akik elkötelezetten azért munkálkodnak időt, pénzt, energiát nem kímélve, hogy ma is legyenek eredeti funkciójukat ellátni képes Sarplaninacok. Hozzájuk csatlakozva, majd a Sarplaninac Klubot elindítva remélem, hozzájárulhatok én is az eredményes fajtáért való munkálkodáshoz.
Hogy miért pont „Szentkúti Pásztor”? Nálunk itt Petőfiszálláson található az alföld legjelentősebb zarándokhelye Pálosszentkút, így a településen a leggyakoribb elnevezés a „Szentkúti”. És mivel számomra a tenyésztésben a legfontosabb célkitűzés a pásztorkutya tulajdonságok megtartása, így nem kellett sokat gondolkoznom a kennel nevén.

Nagy Tímea

2017 – Bora x Sokol alom

2020 – Bora x Milos alom

2020 – Nessa x Milos alom

2021 – Nessa x Rados alom

Elérhetőség:

E-mail: tiszainagyt@gmail.com

Telefon: 30/481-9012

Petőfiszállás

 

ÜDVÖZÖLJÜK!

Klubunk rövid története

 

Sok szeretettel köszöntünk minden kedves látogatót a Sarplaninac Baráti Körösök Klubjának honlapján.

Örülünk, ha minél több fajta iránt érdeklődő talál meg bennünket, és oldalunkon sok hasznos információt talál a Sarplaninacról. Mint tudjuk, a Sarplaninac vagy más néven Sárhegyi nem egy tipikus „divatfajta”, a származási országain kívül – így hazánkban is - kisebb az ismertsége. Mégis, aki megtapasztalja ennek a fajtának a kiemelkedő pásztorkutya-tulajdonságait, intelligenciáját és hűségét, az nagyon könnyen beleszeret. Nekik is és azoknak is, akik csak most ismerkednek a fajtával, ajánljuk a honlapot szíves használatra.

A 90-es évektől folyamatosan volt az országban egy közösség, ami kisebb megszakításokkal, de a fajta kedvelőit igyekezett összetartani és utat mutatni a tenyésztőmunkához. Sarplaninac Baráti Kör Kennelek néven 2009 óta működik egy közösség, és a 4 kennel tenyésztői köré egyre több fajta iránt elkötelezett kutyás gyűlt. Mostanra ért meg a helyzet ahhoz, hogy a csapathoz folyamatosan csatlakozó érdeklődők és új tenyésztők immár egy klubba szerveződhessenek, de a szellemiséget, a célokat és baráti hangulatot megtartva. A közösség szerveződését segítette a 2017 óta minden júniusban megrendezésre kerülő Sarplaninac Tábor, tavaly pedig a fajtagondozó szervezet a Karakán Klub keretein belül megalakult a hivatalos Sarplaninac Baráti Kör is, amellyel a Sarplaninac BK Klub igyekszik összhangban tevékenykedni, folyamatosan fenntartva a kapcsolatot a vezetőséggel.

A klub célja, hogy utat mutasson a fajta kedvelőinek a Sarplaninac eredeti pásztorkutya-tulajdonságainak és használhatóságának megőrzéséhez. Az állomány felmérése és tenyésztésre való szelekciója szintén fontos feladat, valamint az anyaországokból megfelelő genetikájú új egyedek importálása, és a kapcsolattartás a külföldi szervezetekkel. A kiállításokon való részvétel fontos, hogy az emberek megismerjék a fajtát, és a közösségnek jó találkozási lehetőség, valamint rendszeresen szervezünk utakat a fajta származási országaiba. Minden eseményről tájékoztatjuk az érdeklődőket ezen a honlapon, valamint a hazai kutyákról, tenyésztőkről is találhatnak információkat.

Jó olvasást kívánok!

Nagy Tímea

szervező és adminisztrátor

 

Köszöntő

 A Sarplaninac utáni rajongás sok embert összehoz. Kialakult egy baráti csapat, aki szívesen ”kutat” a Sarplaninac körül, így elkezdtünk utakra járni, Sarplaninac Specijalkára, tenyesztőkhöz, fel a hegyekre a pásztorokhoz, és mindezt fotózva, látva, átélve úgy döntöttünk, hogy jó lenne másoknak is megmutatni. És ha már ilyen elkötelezettek vagyunk a fajta iránt, akkor tegyük is ezt meg, mutassunk meg mit láttunk. A célunk az, hogy minél többen megismerjék a fajtát, szeretnénk bemutatni, hogy a Sarplaninac milyen rendkívüli fajta sok-sok jó tulajdonsággal, amiért mi is szeretjük. A Sarplaninacnak különleges karaktere van, elsősorban ezért kedveljük, de nem elhanyagolható a gyönyörű kinézete sem. Igazából azt szeretnénk, hogy a Sarplaninac tulajdonosok egy közösségbe tartozzanak, és ezzel bemutassuk Magyarorszagon elő Sarplaninacokat. Bemutatjuk az új almokat, eladó kutyákat, eseményeket és persze minden új információt a fajtáról. Utazásainkat is szeretnénk megosztani másokkal, elmesélni hol mit láttunk. Szeretnénk, ha a kutyatulajdonosok időnként aktívan részt vennének eseményekben, ezáltal is jobban megismerjék a saját kutyáikat. Szeretnénk, ha az emberek több Sarplaninacot látnának, és megismerjék jobban a fajtát.

Nyitottak vagyunk minden Sarplaninac tulajdonos felé, a fajta kedvelői felé, jó volna összeismerkedni, és sokat beszélgetni a fajtáról. Mert akinek egyszer volt Sarplaninaca annak utána mindig lesz.

 

Polgár Adrijana

a klub szakmai vezetője